2-axlig servopositionerare för tung nyttolast
Positionerns mått

Beskrivning
- Hur rör sig denna 2-axliga L-positionerare?
1 axel kan rotera 360° horisontellt, den andra axeln kan vridas 360° åt vänster och höger
Svetspositionerare består normalt av en svängmekanism och en vändmekanism på arbetsbordet, vilket gör att arbetsstycket som är fixerat på arbetsbordet kan inta önskad svets- eller monteringsvinkel genom att arbetsbordet lyfts, vänds och vrids.
- Hur fungerar positioneraren?
Svetslägesgivare är av typen sidotippning, huvud- och svansrotation, huvud- och svanslyftande rotation, huvud- och svanslutande och dubbelrotation, etc.
Den kan matchas med svetsmanipulator för att forma en automatisk specialsvetsmaskin, och den matchas även med robottillbehör och robot för att realisera svetsautomation. Vi kan också tillverka anpassade svetspositionerare enligt kundens olika arbetsstycken och tekniska krav.
Positioneringsdiameter
| Modell | JHY4030L-080 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringsklass | F |
| Skivspelare | Diameter 800 mm (kan anpassas) |
| Vikt | Cirka 400 kg |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Ansökan
Bildelar, cykeldelar, bildelar, stålmöbler, ny energi, stålkonstruktion, byggmaskiner, träningsutrustning etc.
Huvudprodukter för vår svetspositionerare
1-axlig svetspositionerare med roterande huvud och svans
1-axlig vertikal roterande svetspositionerare för huvudstock
1-axlig horisontell roterande svetspositioner
2-axlig P-typ svetspositionerare
2-axlig U-typ svetspositionerare
2-axlig L-typ svetspositionerare
3-axlig horisontell svetspositionerare
3-axlig upp-ner-vändbar svetspositioner
Paket: Trälådor
Leveranstid: 40 dagar efter mottagen förskottsbetalning
Vanliga frågor
1. F: Kan er positionerare fungera med min Fanuc-robot?
A: Ja
2. Kan din positioner röra sig synkroniserat med min ABB-robot?
A: Ja, installera bara samma märkesmotor som din robot på positioneraren.
3. F: Hur styrs positioneraren?
A: När du använder en JHY-robot kan den styras av vårt robotstyrsystem; när du använder en annan märkesrobot kan vi utrusta positioneraren med ett PLC-skåp för att fungera med din robot.






