arbetsstation för integrerad arbetsstation för bågsvetsrobot i rörtank
Teknisk parameter för positionerare

Komponenter för robotarbetsstation
1. Svetsrobot:
Typ: MIG-svetsrobot-BR-1510A, BR-1810A, BR-2010A
TIG-svetsrobot: BR-1510B, BR-1920B
Lasersvetsrobot: BR-1410G, BR-1610G
2. Positionerare
Modell: JHY4010T-065
Typ: 1-axlig spindeldockspositionerare
Positionerns tekniska parameter visas nedan:
| Modell | JHY4010T-065 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbetsbord | 650 mm (kan anpassas) |
| Vikt | Cirka 400 kg |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤100 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
3. Svetsströmkälla
Typ: 350A/500A svetsströmkälla
4. Svetsbrännare
Typ: luftkyld brännare, vattenkyld brännare, push-pull-brännare
5. Rengöringsstation för brännaren:
Modell: SC220A
Typ: Automatisk pneumatisk svetsbrännarrengörare
Annan kringutrustning till robotarbetsstationer
1. Robotens rörliga skena
Modell: JHY6050A-030
2. Lasersensor (valfritt)
Funktion: svetsspårning, positionering.
3. Säkerhetsljusridå (valfritt)
Skyddsavstånd: 0,1–2 m, 0,1–5 m; skyddshöjd: 140–3180 mm
4. Säkerhetsstängsel (valfritt)
5. PLC-skåp (valfritt)
Särdrag
1. Elektrisk justering av svetspistolens position, vilket sparar tid och ansträngning, bekvämt och snabbt.
2. Svetspistolens vinkel är justerbar och kan anpassas till en mängd olika svetssömmar (stumsvetssöm, vinkelsvetssöm etc.).
3. Svetspistolen har en svängfunktion, svängparametern kan styras och anpassningsförmågan är bred.
4. Konfigurera spindeldockans positionerare, positioneraren kan vrida vinkeln för att realisera den cirkulära svetsfogen.
5. Positioneraren kan utformas med justerbart stödhjul, anpassas för olika rörlängder
6. Halvautomatisk styrning, flexibel och mångsidig utrustning, jämn och vacker svetsfog.
7. Positionerns rotationsaxel drivs av servomotorn, rotationshastigheten kan styras exakt och svetsprocesskraven kan utföras exakt.
8. Funktion för förinställning av svetsparametrar, svetsparametrarna kan förinställas i systemet eller svetsparametrarna innan de registreras. Svetsparametrarna kan användas direkt vid nästa svetsning av arbetsstycket med samma specifikation.












