6-axlig arbetsstation för svetsrobotar i rostfritt stål och aluminium
Beskrivning
2-axlig lägesställare kan uppnå ±180° horisontell rotation och vändrotation.
Positionerns rotation styrs av styrskåpet som är anslutet under robotens styrskåp. Under svetsprocessen kan den realisera synkroniserade rörelser mellan robot och positionerare.
Denna positionerare är lämplig för arbetsstycken som behöver svetsas i flera vinklar och kan användas med svetsrobotar för mer flexibelt svetsarbete och för att förbättra svetseffektiviteten och kvaliteten.
Teknisk parameter för positionerare
| Modell | JHY4030P-080 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbetsbord | Diameter 800 mm (kan anpassas) |
| Vikt | Cirka 400 kg |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Komponenter för robotarbetsstationer
| Produkt | Kvantitet |
| 6-axlig svetsrobot | 1 uppsättning |
| 2-axlig positionerare | 1 uppsättning |
| Svetsströmkälla | 1 uppsättning |
| Svetsbrännare | 1 uppsättning |
| Kontrollbox | 2 st |
| Brännarrengöringsstation | 1 uppsättning |
| Robotlinjär skena | *m (valfritt) |
| Lasersensor | 1 uppsättning (valfritt) |
| Säkerhetsljusridå | 1 uppsättning (valfritt) |
| Säkerhetsstängsel | *m (valfritt) |
Varför välja oss?
1. Vi är en av batch-till-tillverkare svetsrobotar i Kina.
2. Vi är inte bara robottillverkare utan vi producerar även positionerare.
3. Mer än 10 års erfarenhet av robotintegrerade projekt.
4. Robotstyrsystemet är enkelt att använda och stabilt att använda.
5. Robotstyrsystemet kan styra upp till 12 axlar.
6. Våra produkter har sålts till mer än 30 län i Sydostasien, Västasien, Europa, Nordamerika, Sydamerika, Australien etc.













