6-axlig arbetsstation för svetsrobotar i rostfritt stål och aluminium

Särdrag
1. Robotens inbyggda kabeldesign gör att roboten kan röra sig utan störningar och arbetsstationens layout är snygg och prydlig.
2. Robotens styrskåp kan styra upp till 11 axlar, vilket undviker komplex PLC-felsökning och utrymmesupptagning.
3. JHY-roboten och positioneraren kan synkroniseras, och roboten kan svetsa samtidigt när positioneraren roterar, vilket gör denna arbetsstation särskilt lämplig för cirkulär svetsning.
4. Ett brett utbud av hjälputrustning finns tillgänglig, såsom lasersensorer, säkerhetsljusridåer och säkerhetsstängsel.
5. Styrsystemet innehåller flera svetsprocesspaket, vilka gör det möjligt att använda olika svetslägen för olika arbetsstycken.
Teknisk parameter för positionerare
| Modell | JHY4030D-080 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbetsbord | Diameter 800 mm (kan anpassas) |
| Vikt | Cirka 400 kg |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Komponenter för robotarbetsstation
1. Svetsrobot:
Typ: MIG-svetsrobot-BR-1510A, BR-1810A, BR-2010A
TIG-svetsrobot: BR-1510B, BR-1920B
Lasersvetsrobot: BR-1410G, BR-1610G
2. Positionerare
Modell: JHY4030D-080
Typ: 1-axlig horisontell roterande positioner
3. Svetsströmkälla
Typ: 350A/500A svetsströmkälla
4. Svetspistol
Typ: luftkyld pistol, vattenkyld pistol, push-pull-pistol
5. Rengöringsstation för brännaren:
Modell: SC220A
Typ: Automatisk pneumatisk svetsbrännarrengörare
Annan kringutrustning för robotarbetsstationer
1. Robotens rörliga skena
Modell: JHY6050A-030
2. Lasersensor (valfritt)
Funktion: svetsspårning, positionering.
3. Säkerhetsljusridå (valfritt)
Skyddsavstånd: 0,1–2 m, 0,1–5 m; skyddshöjd: 140–3180 mm
4. Säkerhetsstängsel (valfritt)
5. PLC-skåp (valfritt)












