6-axlig svetsrobotarm med 3-axlig roterande positionerare
Teknisk parameter för positionerare
| Modell | JHY4030S-180 / JHY4030S-250 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbetsbord | 1800X800mm / 2500X800mm (kan anpassas) |
| Vikt | Cirka 1600 kg |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤100 kg / ≤300 kg / ≤500 kg (>500 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Beskrivning
Den 3-axliga positioneraren kan roteras horisontellt som en helhet och de två arbetsborden kan vändas och roteras så att arbetarna helt enkelt kan stå på ena sidan för att lasta och lossa materialet. Minskar arbetskraften och förbättrar arbetseffektiviteten avsevärt.
Du kan ändra stationens layout beroende på situationen på marken. Den kringutrustning du kan välja inkluderar: renbrännarstation, roterande positionerare, laserspårningssystem, fjärrkontrollbox etc. Vi kan erbjuda gratis teknikutbildning.
Två typer av 3-axliga svetspositioner som tillval:
Vänster bild: 3-axlig horisontell roterande svetspositioner
Höger bild: 3-axlig vertikal roterande svetspositioner
Välj den nyttolast (standard nyttolast 300 kg/500 kg/1000 kg) och arbetsbordets storlek (standardstorlek 1800*800 mm eller 2500*800 mm) som passar ditt arbetsstycke! Vi accepterar även anpassningar!
Material
Svetsning av rostfritt stål
Aluminiumsvetsning
Kolstålsvetsning
Galvaniserad rör-/plåtsvetsning
Kallvalssvetsning
Paket:Trälådor
Leveranstid:40 dagar efter mottagen förskottsbetalning
Vanliga frågor
1. Vilken är den minsta konfigurationen för en svetsstation?
A: En robot och ett svetsbord. För komplicerade delar kan en positionerare behövas, om du vill ha högre arbetseffektivitet är två positionerare ett bra val.
2. Vad ingår i hela svetsrobotsystemet?
A: Hela svetsrobotsystemet inkluderar robotarm, styrenhet, svetsströmkälla, positionerare, fixturer, rengöringsmedel för svetspistol (brännare), säkerhetsstängsel för ljusridå etc.
3. Har robotstationssystemet höga krav på miljön?
A: Lämplig omgivningstemperatur är: 0~45 ℃, 20-80 % RF (ingen kondens).











