automatisk svetsrobotlösning

Hur väljer man en pålitlig arbetsstation?
Berätta först detaljerna om ditt arbetsstycke, såsom arbetsstyckets material, tjocklek, dimensioner och vikt.
Berätta sedan om dina krav: vilken svetsfogeffekt du vill ha, säkerhetsarbetsmiljöer etc.
Sedan pratar vi om er produktionsprocess, hur utför ni skärarbetet? Är skillnaden stor mellan detaljer?
Slutligen rekommenderar vi lämplig robotteknik, positionerare, robotskenor, lasersensorer, säkerhetsljusridåer, säkerhetsstängsel etc. för olika tillämpningar och specifikationer som passar kundens produktionsprocess.
Teknisk parameter för positionerare
| Modell | JHY4030U-120 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Skivspelarens storlek | 1200X650mm (kan anpassas) |
| Vikt | Se faktisk vikt |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Komponenter för robotarbetsstation
1. Svetsrobot:
Typ: MIG-svetsrobot-BR-1510A, BR-1810A, BR-2010A
TIG-svetsrobot: BR-1510B, BR-1920B
Lasersvetsrobot: BR-1410G, BR-1610G
2. Positionerare
Olika typer: 1 axel, 2 axlar, 3-axliga positionerare, nyttolast: 300/500/1000 kg eller anpassad
3. Markskena
Typ: 500/1000 kg nyttolast, ≥3 m längd som tillval.
4. Svetsmaskin
Typ: 350A/500A svetsmaskin
Karaktär: kan användas för kolstål, rostfritt stål, aluminium och galvaniserad svetsning
5. Svetsbrännare:
Typ: 350A-500A, luftkyld, vattenkyld, push-pull
6. Rengöringsstation för brännaren:
Typ: Automatisk pneumatisk svetsbrännarrengörare
Funktion: skärning av svetstråd, rengöring av brännare, oljesprutning
7. Lasersensor (valfritt)
Funktion: svetsspårning, positionering.
8. Säkerhetsljusridå (valfritt)
Funktion: vanligtvis installerad på säkerhetsstängslet för att effektivt skydda människor genom att blockera säkerhetsljusridån
9. Säkerhetsstängsel (valfritt)
Funktion: Installerad i utkanten av robotarbetsstationen för att isolera utrustningen och skydda personalens säkerhet
Paket: Trälådor
Leveranstid: 40 dagar efter mottagen förskottsbetalning












