MIG TIG-svetsrobotarm med 2-axlig rotator

Beskrivning
Den är lämplig för automatisk svetsning, sömsvetsning och penetrationssvetsning av olika stora plåtdelar och komplexa delar.
Roboten har godkänts patentcertifiering från China Intellectual Property Office och CE-certifiering för export.
Nyttelasten och vridbordets storlek på 2-axliga lägesställare kan anpassas.
Denna robotsvetsstation konfigurerar vanligtvis enkel utrustning med flexibel layout. Du kan ändra stationens layout beroende på situationen på marken. Den kringutrustning du kan välja inkluderar: brännarstation, roterande positionerare, laserspårningssystem, fjärrkontrollbox etc. Vi kan erbjuda gratis teknikutbildning.
Teknisk parameter för positionerare
| Modell | JHY4050L-080 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbetsbord | Diameter 800 mm (kan anpassas) |
| Vikt | Cirka 400 kg |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Material
Svetsning av rostfritt stål
Aluminiumsvetsning
Kolstålsvetsning
Galvaniserad rör-/plåtsvetsning
Kallvalssvetsning
Ansökan
Bildelar, cykeldelar, bildelar, stålmöbler, ny energi, stålkonstruktion, byggmaskiner, träningsutrustning etc.
Paket:Trälådor
Leveranstid:40 dagar efter mottagen förskottsbetalning
Vanliga frågor
F: Vilken information bör jag lämna så att ni kan rekommendera en lämplig robot för mig?
Svar: Vänligen bifoga detaljerade ritningar av arbetsstycket, inklusive material, tjocklek, svetsposition, mått och vikt på arbetsstycket.
F: Kan ni erbjuda anpassad service för vår produkt?
Svar: Ja. Vi kommer att tillhandahålla professionella robotsvetslösningar enligt din specifika produkt. Du behöver bara skicka oss dina detaljerade produktritningar och svetskrav, så kommer vi att utarbeta ett anpassat tekniskt förslag åt dig.
F: Kan du visa mig några applikationsvideor?
Svar: Visst. Du kan titta på alla våra applikationsvideor på vår Youtube-kanal genom att söka efter "JHY industrial robot" eller be vår säljare att skicka dig.
F: Jag vill veta svetskvaliteten för vår produkt, vad ska jag göra?
Svar: Du kan skicka dina prover till vår fabrik för att göra testsvetsning. Efter testsvetsningen skickar vi svetsvideon och bilderna till dig som referens. Vi skickar också tillbaka proverna till dig för verifiering.












