robotsvetsningsarbetsplats för smådelar
Teknisk parameter för positionerare
| Modell | JHY4010U-050 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbetsbord | Diameter 500 mm |
| Vikt | Se faktisk vikt |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast 100 kg |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Komponenter för robotarbetsstation
1. Svetsrobot:
Typ: MIG-svetsrobot-BR-1510A, BR-1810A, BR-2010A
TIG-svetsrobot: BR-1510B, BR-1920B
Lasersvetsrobot: BR-1410G, BR-1610G
2. Positionerare
Modell: JHY4010U-050
Typ: 2-axlig positionerare
3. Svetsströmkälla
Typ: 350A/500A svetsströmkälla
4. Svetsbrännare
Typ: luftkyld brännare, vattenkyld brännare, push-pull-brännare
5. Rengöringsstation för brännaren:
Modell: SC220A
Typ: Automatisk pneumatisk svetsbrännarrengörare
Annan kringutrustning till robotarbetsstationer
1. Robotens rörliga skena
Modell: JHY6050A-030
2. Lasersensor (valfritt)
Funktion: svetsspårning, positionering
3. Säkerhetsljusridå (valfritt)
Skyddsavstånd: 0,1–2 m, 0,1–5 m; skyddshöjd: 140–3180 mm
4. Säkerhetsstängsel (valfritt)
5. PLC-skåp (valfritt)
Svetsmaterial
Svetsning av rostfritt stål
Aluminiumsvetsning
Kolstålsvetsning
Galvaniserad rör-/plåtsvetsning
Kallvalssvetsning
Ansökan
Bildelar, cykeldelar, bildelar, stålmöbler, ny energi, stålkonstruktion, byggmaskiner, träningsutrustning etc.
Paket:Trälådor
Leveranstid:40 dagar efter mottagen förskottsbetalning
Vanliga frågor
F: Vilken information bör jag lämna så att ni kan rekommendera en lämplig robot för mig?
Svar: Vänligen bifoga detaljerade ritningar av arbetsstycket, inklusive material, tjocklek, svetsposition, mått och vikt på arbetsstycket.
F: Kan ni erbjuda anpassad service för vår produkt?
Svar: Ja. Vi kommer att tillhandahålla professionella robotsvetslösningar enligt din specifika produkt. Du behöver bara skicka oss dina detaljerade produktritningar och svetskrav, så kommer vi att utarbeta ett anpassat tekniskt förslag åt dig.
F: Vad är garantiperioden och leveranstiden?
Svar: Garantiperioden är 12 månader. Och leveranstiden är inom 30 dagar efter att du mottagit din deposition.
F: Jag vill veta svetskvaliteten för vår produkt, vad ska jag göra?
Svar: Du kan skicka dina prover till vår fabrik för att göra testsvetsning. Efter testsvetsningen skickar vi svetsvideon och bilderna till dig som referens. Vi skickar också tillbaka proverna till dig för verifiering.












