svetsrobotcell med pisitioner och glidskena
Beskrivning
Vanligtvis är den längsta räckvidden 2000 mm för en svetsrobotarm. När arbetsstycket är för stort för att använda en 2000 mm robot, kan den rörliga jordskenan bidra till att förlänga robotens rörelselängd. Styrskåp, svetsströmkälla och annan utrustning kan också utformas stående på skenan.
Å andra sidan hjälper en 1-axlig huvud-svanspositionerare till att hålla det långa arbetsstycket och rotera för att uppnå svetsning fram och bak.
Teknisk parameter för positionerare
| Modell | JHY4030A-180 / JHY4030A-250 |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbetsbord | 1800X800mm / 2500X800mm (kan anpassas) |
| Vikt | Cirka 600 kg/Cirka 800 kg |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Teknisk parameter för rörlig räls
| Modell | JHY6030A/6050A/6100A |
| Nominell ingångsspänning | Enfas 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbetsbord | 500X500mm (kan anpassas) |
| Vikt | Cirka 450 kg |
| Max nyttolast | Axiell nyttolast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan anpassas) |
| Repeterbarhet | ±0,1 mm |
| Stoppposition | Vilken position som helst |
Paket: Trälådor
Leveranstid: 40 dagar efter mottagen förskottsbetalning
Vanliga frågor
F: Behöver jag också köpa en positionerare som passar till svetsroboten?
Svar: Det beror på komplexiteten hos dina arbetsstycken. Om ditt arbetsstycke är komplext behöver du köpa en positionerare som passar svetsroboten.
F: Vilken information bör jag lämna så att ni kan rekommendera en lämplig robot för mig?
Svar: Vänligen bifoga detaljerade ritningar av arbetsstycket, inklusive material, tjocklek, svetsposition, mått och vikt på arbetsstycket.
F: Kan ni erbjuda anpassad service för vår produkt?
Svar: Ja. Vi kommer att tillhandahålla professionella robotsvetslösningar enligt din specifika produkt. Du behöver bara skicka oss dina detaljerade produktritningar och svetskrav, så kommer vi att utarbeta ett anpassat tekniskt förslag åt dig.
F: Kan ni skicka ingenjör till vårt land för att installera maskinen?
Svar: Ja. Vi skickar ingenjör till ditt land för att hjälpa till med installation, driftsättning och utbildning. Vid problem kan vi även erbjuda onlinetjänster.
F: Jag vill veta svetskvaliteten för vår produkt, vad ska jag göra?
Svar: Du kan skicka dina prover till vår fabrik för att göra testsvetsning. Efter testsvetsningen skickar vi svetsvideon och bilderna till dig som referens. Vi skickar också tillbaka proverna till dig för verifiering.












